Bodrum'daki Anadolu Liselerinin Puanları
ELEKTRİK HATLARI ARTIK YERALTINDA
Facebook'tan Flash Türkiye Açıklaması
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kaya Mezarları tarihe ışık tutuyor

Kaya Mezarları tarihe ışık tutuyor
Gümüşlük'teki 13 kaya mezarından Helenistik döneme ait pişmiş kaplar, yüzük kaşları, sikkeler, gözyaşı şişeler
25.12.2011 / 07:43


Muğla!nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük'teki 13 kaya mezarından Helenistik döneme ait pişmiş kaplar, yüzük kaşları, sikkeler, gözyaşı şişeleri ve kandiller çıkarıldı.

Bodrum’a bağlı Gümüşlük Beldesi’nde Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekiplerince Kardak Sokak üzerinde bulunan kaya mezarlarında yürütülen kurtarma kazılarında yeni eserler bulundu. 13 kaya mezarından gün yüzüne çıkarılan Helenistik döneme ait pişmiş kaplar, yüzük kaşları, sikkeler, gözyaşı şişeleri ve kandillerden oluşan eserler Bodrum Kalesi'ne götürülerek koruma altına alındı. Kazı Başkanı Hande Savaş, “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü başkanlığında yeni bir kurtarma kazısı yürütüyoruz. Çalışmalar yaklaşık üç haftadır devam ediyor. Doğal bitki örtüsünün temizliği yapıldı. Daha sonra içlerine girerek kurtarma kazısına başladık. Şu anda tolam 13 tane mezara ulaştık” diye konuştu.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, kaya mezarlarında yürütülen kurtarma çalışmaları sırasında bulunan eserlerin onarım ve restorasyonlarına vakit kaybedilmeden başlandığını söyledi. Gümüşlük'ün tarihi açıdan önemli olduğunu dile getiren Yaşar Yıldız, Helenistik döneme ait olduğu tespit edilen kandiller, gözyaşı şişeleri, sikkeler, yüzük kaşları ve aynaların önce envanterlerinin çıkarılacağını, daha sonra da sergileneceğini belirtti. Gümüşlük Antik Kenti yakınlarında bulunan jandarma karakol binasının taşımasının ardından kaçak kazı yapılabilir endişesi ile hemen kurtarma kazılarına başladıklarını hatırlatan Yıldız, "İki arkeolog arkadaşımız ve işçilerin çalışmaları neticesinde 13 tane mezar açıldı. Kurtarma kazıları sayesinde nekropol alanını temizlemiş olacağız" dedi.


Etiketler: muğla bodrum
Bu haber toplam 2573 defa okundu
YORUMLAR
YAZARLAR